Kościelisko

Kościelisko noclegi – dawna nazwa Polany. Duża wieś składająca się z 21 osiedli (polan), nazywana „Sercem Podhala”, położona na zboczach Pogórza Gubałowskiego, z pięknym widokiem na Tatry. Kościelisko ma charakter miejscowości wypoczynkowej. Gmina Kościelisko to nie tylko trzy wsie podhalańskie, to także ładny kawałek Tatr Zachodnich. To właśnie na naszym terenie znajdują się dwie największe doliny Tatrzańskie – Chochołowska (35 km2) i noclegi Kościelisko (34 km2), tak piękne, a jednocześnie różne. Niepowtarzana flora i fauna tych terenów stanowią niewątpliwą atrakcję dla licznych turystów. Czy można bowiem w innym zakątku Polski zobaczyć pełną krokusów Polane Chochołowską, zatopić się w krzewach kosodrzewiny tak jak na Ornaku, usłyszeć pomruki niedźwiedzia opuszczającego swą gawrę po długim zimowym śnie? Czy jest gdzieś jeszcze takie miejsce, w którym możemy oderwać się od codziennych spraw oddychając krystalicznym górskim powietrzem i pijąc źródlana wodę? Bez względu na to czy podziwiane w zielonofioletowej szacie wiosennej, czy w czerwonozłotej jesiennej, lub też w zimowej białej „pierzynie”, Tatry wywierają na nas niepowtarzalne wrażenie i nigdy nie pozwalają o sobie zapomnieć. Jedni wspominają ciepło górskich polan, inni grozę bijącą z tatrzańskich szczytów, ale wszyscy tu powracają, bo nikt kto choć raz zetknął się z pieknem tych terenów nie potrafi bez nich żyć. noclegi w Kościelisku

Swój kościół zawdzięcza Kościelisko pensjonaty w znacznej mierze ks. Kazimierzowi Kaszelewskiemu. Materiał na budowę kościoła zaczęto gromadzić od roku 1908. Ks. Kaszelewski powołał komitet budowy kościoła pod swoją prezesurą, mający wśród członków Jędrzeja, Jana i Jakuba Pitoniów, Jędrzeja Stopkę oraz po jednym przedstawicielu z każdej polany. Grunt pod budowę kościoła, plebanii i cmentarza ofiarowały bezinteresownie rodziny Jana i Jędrzeja Pitoniów. W dniu poświęcenia kamienia węgielnego, 28 VIII 1910 r., gotowy był juz zrąb kościoła do wysokości okien. Budowa ukończona została w 1914 r. W tym roku, jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, sprawiono dzwony, w dwa lata później zarekwirowane przez Austriaków na cele wojenne. Projekt kościoła przygotował Eugeniusz Wesołowski zakopiański architekt. Dnia 2 II 1916 r. kościół został uroczyście poświęcony, otrzymując wezwanie św. Kazimierza królewicza, patrona ks. Kaszelewskiego. W tym samym roku , 1 IX, utworzona została w Kościelisku ekspozytura; ks. Kaszelewski pracował w niej do 1918 r., kiedy to przeszedł na emeryturę. Kolejnym duszpasterzem kościeliskim został ks. Jan Pietraszek. Za jego czasów bp. Adam Sapiecha podpisał (12 I 1923 r.) dekret erygujący w Kościelsiku samodzielną parafię. W szczegółach konstrukcyjnych i zdobniczych kościoła dopatrzeć się można wielu elementów charakterystycznych dla ludowego budownictwa. Ołtarze w kościele są w większości dziełem Eugeniusza Wesołowskiego i Wojciecha Brzegi i noszą wyraźne cechy stylu zakopiańskiego.

Zabytki w Kościelisko pokoje do wynajęcia

Ciekawostką dla turystów będą na pewno zabytki kultury ludowej i pasterskiej znajdujące się na naszym terenie. Proponujemy więc wybrać się na wycieczkę. Bez względu na to, w którym miejscu gminy znajdziecie sie państwo, niewątpliwie wasza uwagę zwróci zabytkowy dom, zagroda, czy studnia. W każdej z wsi spotkacie drewniane kościółki, bielone kapliczki, dzwonnice, tradycyjna kuźnię czy leśniczówkę. W Dolinie Chochołowskiej natraficie na stare szałasy pasterskie. Na każdym kroku otoczeni będziecie państwo historia ludu góralskiego. Obok niej jednak istnieje teraźniejszość czerpiąca to, co najlepsze z przeszłości. Trzeba przecież pamiętać, że Podhale to jeden z nielicznych regionów Polski, w którym wnukowie kultywują tradycje swoich przodków.